(nájdete aj v samostanom menu Pre našich nováčikov, vrátane informácií o kliešťoch a prevencii proti nim, či o potravinách, ktoré sú pre psov nebezpečné atď.)
Odčervovanie psíka
Odčervenie musí vždy predchádzať očkovaniu, a preto vám najskôr prinášame informácie k nemu. Taktiež je potrebné pre zdravý a šťastný vývoj a život vášho psíka a pomáha chrániť vášho psa aj vás pred parazitmi. Informácie o odčervovaní a o očkovaní, ktoré šteniatko podstúpilo ešte u nás, nájdete v jeho PetPasse, ktorý ste dostali pri prevzatí psíka.
Ako často odčervovať:
- Šteniatko odčervujte každé 3 mesiace.
- Dospelého psa stačí preventívne odčervovať každých 6 mesiacov, vždy aj pred očkovaním.
- Ak v truse psíka spozorujete parazity, odčervte ho okamžite a zopakujte to po 14 dňoch.
Čo použiť na odčervenie:
- Tabletky – najúčinnejšie a vhodné pre dospelých psov.
- Pasty – šetrnejšie, ideálne pre šteniatka.
- Spot-on prípravky – kvapky na kožu, vhodné na vnútorné aj vonkajšie parazity.
Očkovanie psíka
Pre zdravý a šťastný život vášho psíka je dôležité, aby mal všetky potrebné základné očkovania proti bežným ochoreniam. Patria sem (+vysvetlivky skratiek vakcín):
- D – psinka (vírus, ktorý postihuje nervový systém, tráviaci systém, a aj dýchací systém)
- H – hepatitída (ochorenie vírusového charakteru postihujúce pečeň)
- P – parvoviróza (veľmi infekčné vírusové ochorenie, postihujúce kostnú dreň, lymfatický systém, srdcovú svalovinu ale aj tráviaci trakt – pes trpí horúčkami, nechutenstvom, zvracia a má krvavú hnačku)
- Pi – parainfluenza (ochorenie podobné chrípke, vírusové ochorenie respiračného charakteru)
- L – leptospiróza (prenáša sa najmä močom hlodavcov a spôsobuje poškodenie obličiek a pečene – toto ochorenie je prenosné zo psa aj na človeka)
- R – besnota (prenosná zo psa na človeka) – interval preočkovania besnoty záleží od použitia vakcíny a je to od 1 až do 3 rokov.
Kedy a ako očkovať psíka
1. Prvé a druhé očkovanie (vakcinačnej schémy)
- Očkuje sa 2 krát, s odstupom 2 týždňov, veterinárnym lekárom a to medzi 6. až 9. týždňom veku, ešte u chovateľa. Šteňa musí byť zdravé a predtým odčervené. V tomto čase sa vykonáva aj čipovanie a každé šteniatko dostane PetPASS (veterinárny preukaz)
- Používa sa vakcína proti DHPPi + L.
2. Tretie očkovanie (ukončenie vakcinačnej schémy)
- Prebieha v 12. týždni. Ak je v tomto veku šteniatko ešte u nás, tak sa očkovanie zabezpečujeme my, naopak ak je už u nového majiteľa tak očkovanie zabezpečuje nový majiteľ. Psík dostane vakcínu proti DHPPi + L + R
- Po tomto očkovaní je šteňa základne plne očkované.
Cestovanie do zahraničia
- Ak šteniatko od nás plánujete vziať za hranice, tretie očkovanie vrátane besnoty sa vykonáva ešte u nás.
- Šteňa môže cestovať do inej krajiny EÚ až po 21 dňoch od očkovania proti besnote, po tzv. sérokonverznej perióde – približne vo veku 3,5 mesiaca. Letecky spravidla po dovŕšení veku 15. týždňov, resp. podľa interných predpisov leteckej spoločnosti.
- (sérokonverzná perióda – 21 dní je potrebných na vytvorenie dostatočnej hladiny protilátok po podaní vakcíny. Táto ochranná lehota 21 dní po vakcinácii proti besnote je upravená v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 576/2013 o premiestňovaní spoločenských zvierat. Toto nariadenie stanovuje pravidlá týkajúce sa vakcinácie proti besnote a podmienok, za ktorých môžu byť spoločenské zvieratá premiestňované medzi členskými štátmi EÚ.)
Viac o cestovaní so psíkmi sa dozviete tu:
Pravidlá cestovania so zvieratami
Preočkovania v ďalších rokoch a odporúčané doplnkové očkovania
- Ochrana z očkovania trvá 1 rok. Pred vypršaním tejto doby je potrebné psíka znova preočkovať.
- Váš veterinár vám povie, kedy je potrebné ďalšie očkovanie, podľa použitej vakcíny.
Psincový tzv. kotercový kašeľ
Ide o infekčné ochorenie (laryngotracheitídu), ktorá je vysoko nákazlivým ochorením dýchacích ciest. Typickým príznakom kotercového kašľa je silný záchvatovitý kašeľ, môže byť suchý a chrapľavý alebo aj s tvorbou hlienu. V takom prípade môže byť sprevádzaný vracaním bielej peny alebo hlienu, pes môže kýchať a môže mu tiecť z nosa alebo mať aj výtok z očí. Taktiež môžu nastať príznaky ako je horúčka, malátnosť.
Keďže ide o dosť rozšírené infekčné ochorenie a Váš pes sa ním môže veľmi ľahko nakaziť, obzvlášť ak Váš pes bude chodiť napr. do psieho hotela, na výstavy, do psieho parku či psej kaviarne, do výcvikového strediska, či kdekoľvek kde sa pohybuje viac psov.
Jedinou prevenciou je očkovanie, ktoré je nutné opakovať každý rok. Aplikácia je jednoduchá a to vo forme nosných kvapiek, váš pes bude teda bez injekcie spokojnejší. Očkuje sa vždy zdravý pes, teda očkovanie nie je možné, ak už choroba vypukla, vtedy je potrebná účinná liečba, ktorá môže trvať dlhší čas.
Ochrana proti kliešťom
Kliešte sú nielen nepríjemné, ale môžu prenášať závažné ochorenia, ako napríklad:
- lymská borelióza,
- kliešťová encefalitída,
- babezióza a ďalšie.
Ako psíka chrániť:
- Antiparazitný obojok – jednoduchý a bežne dostupný spôsob ochrany.
- Spot-on pipety – vhodné pre psíkov, ktorí sa často kúpu alebo chodia na výstavy.
- Tabletky – taktiež vhodné pre často kúpaných psov, sú overene účinné, no odporúčame sa poradiť s veterinárom.
Informácie o možných vedľajších účinkoch:
Z vedľajších reakcií po očkovaní sa najčastejšie objavuje lokálny opuch / hrčka, ktorá však sama zmizne po niekoľkých dňoch, ojedinele až týždňoch. Bežnou reakciou je aj malátnosť a o niečo menšia aktivita psa po očkovaní. Odporúča sa preto po každom očkovaní dopriať psovi 24 hod. kľud, v prípade silnejšej reakcie aj 2 – 3 dni a riadiť sa pokynmi veterinárneho lekára.
Ďalšou možnou reakciou je opuch tváre, či vznik svrbenia a tzv. koprivky, psi sa môžu škrabať po celom tele. Takáto reakcia sa však dá zvládnuť bežnými ľudskými antihistaminikami (antialergikami) ako napr. Zyrtec, Dithiaden.
Za najvážnejšiu reakciu je možné považovať anafylaktický šok. Je to silná reakcia organizmu po podaní vakcíny, ktorá môže končiť až smrteľne. Vyskytuje sa však skutočne len veľmi vzácne. Preto je vhodné po očkovaní vyčkať cca aspoň 30 min. v čakárni u lekára a v prípade alergickej reakcie, ju veterinárny lekár dokáže ihneď zmierniť.
Každá z týchto reakcií je individuálnou reakciou imunitného systému vakcinovaného psa a nie je možné ju dopredu predvídať.
Pri kvalite dnešných moderných vakcín sa všetky tieto reakcie vyskytujú len sporadicky a nie sú dôvodom, aby ste svojho psa nedali zaočkovať. My sme mali popri množstve očkovaní, alergickú reakciu jediný raz, aj to len miernu s miernim opuchom tváre, očí. Riešili sme to Dithiadenom k rýchlej spokojnosti psa a aj nás.
Nezabúdajte, vždy sa očkuje len zdravý a predtým odčervený pes a každému očkovaniu má predchádzať klinické vyšetrenie.
Prevenciou a správnou ochranou znížite riziko vážnych ochorení!
(Informácie nie len o potravinách, ktoré sú pre psov nebezpečné, nájdete v samostanom menu Pre našich nováčikov)