Pre našich nováčikov

Základy starostlivosti

Ak ste si zaobstarali šteniatko od nás, dovoľte nám aj touto cestou srdečne poďakovať za prejavenú dôveru a za to, že ste si vybrali svojho čínskeho chocholáčika práve z našej chovateľskej stanice Royal Cassovia. Veľmi si to vážime a veríme, že Váš nový úžasný priateľ prinesie do Vášho života veľa radosti, šťastia a nezabudnuteľných chvíľ. Každé naše šteniatko u nás vyrastalo s láskou a dôkladnou starostlivosťou, aby sa mohlo stať tým najlepším priateľom a verným členom vašej rodiny.

Všetky šteniatka si zaslúžia veľa pozornosti a starostlivosti. Ak mu budete venovať dostatok Vašej pozornosti od začiatku, ľahšie si všimnete prípadné problémy a dokážete ich rýchlejšie vyriešiť. Ako už viete, majiteľom šteniatok z našej chovateľskej stanice vždy a veľmi radi pomôžeme. Preto sa na nás s prípadnými otázkami a problémami neváhajte s dôverou obrátiť.

Nasledujúce informácie ste obdržali pri preberaní šteniatka, no tu si ich môžete kedykoľvek pohodlne pripomenúť.

  • Naučte sa rozumieť reči tela vášho šteniatka. Čím lepšie mu budete rozumieť a naučíte „myslieť ako váš pes“, tým ľahšie sa navzájom pochopíte a vytvoríte si silnejšie puto. Skvelý vzťah a puto s Vašim psom bude zároveň vynikajúcim základom pre jeho ďalšie učenie či výcvik.
  • Dbajte na to, aby šteniatko neprišlo do kontaktu s nebezpečnými psami alebo zvieratami, ktorých pôvod nepoznáte, ani s výkalmi iných zvierat. Pri venčení sa snažte venovať mu plnú pozornosť – šteniatko je zvedavé, hravé a neposedné, a preto sa môže veľmi ľahko stať, že odbehne, niečo oblizne alebo zje, čo by mu mohlo uškodiť. Vy ste ten, kto musí rozmýšľať za neho, a preto sa snažte vždy trochu predvídať situácie.
  • V domácnosti odstráňte z jeho dosahu všetky nebezpečné veci, ako napríklad káble, nabíjačky, lieky, čistiace prostriedky a podobne. Taktiež je vhodné odstrániť predmety, ktorými by si mohlo ublížiť alebo ich zjesť, ako topánky, papuče, knihy, noviny či ponožky – tieto veci sú často predmetom záujmu šteniatok. Obzvlášť ak šteniatko ostáva doma samé v čase keď ste v práci, vždy pred Vašim odchodom skontrolujte veci v jeho dosahu, napr. aj na stole, ak tam ostane diaľkové ovládanie, nožnice, či oriešky alebo napr. lieky či zapalovač, popolník (jeho obsah je pre psa nebezpečný) atď. je dosť pravdepodobné, že skôr či neskôr napr. na stôl, gauč či kreslo vyskočí a bude sa s tým v lepšom prípade len hrať a v horšom prípade si tým ublíži. Rovnako ak máte robotický vysávač, uistite sa, že ak pes nie je pod Vašim dohľadom je vysávač mimo prevádzky.
  • Ak máte pocit, že sa šteniatko správa neobvykle alebo mu niečo nesedí, overte si, či ste nezmenili niečo v jeho prostredí, nevystavili ho stresovej situácii, alebo či nezjedlo niečo nevhodné (napríklad časť hračky alebo iný predmet). Ak šteniatko vracia, má hnačku alebo je apatické, neváhajte okamžite navštíviť veterinára. Sledujte nielen to, či psík papá a pije, ale aj jeho trus – všetko toto sú dôležité indikátory jeho zdravia.
  • Dbajte na to, aby vaše šteniatko jedlo kvalitnú a vyváženú stravu špeciálne prispôsobenú pre šteniatka. Naša chovateľská stanica odporúča krmivo Royal Canin, ktoré ste dostali v štartovacom balíčku.
  • Malý psík potrebuje veľa spánku, takže mu ho doprajte nielen v noci, ale aj počas dňa, keď si potrebuje oddýchnuť.
  • Nezabúdajte však na spoločné chvíle a hru s bezpečnými hračkami. Šteniatko si ich užije a zároveň sa prostredníctvom hry učí.
  • Pravidelné venčenie je takisto veľmi dôležité – nielen pre zdravie psíka, ale aj pre to, aby si osvojil správne hygienické návyky.
  • Už od malička je potrebné šteniatko socializovať a zvykať ho na pravidelný režim – kedy papať, kedy ísť von a podobne.
  • Dbajte na to, aby malo šteniatko neustály prístup k čerstvej vode. Misku s vodou umývajte každý deň a vodu pravidelne meňte, keďže šteniatka pri pití často zanechávajú v miske drobky.
  • Ak máte doma veľa schodov, je treba predpokladať, že šteniatko bude často behať po nich hore-dole, je dôležité obmedziť jeho pohyb po týchto schodoch počas rastu (približne do 1 roka) – obzvlášť smerom dole. Neustále schádzanie zo schodov totiž spôsobuje zvýšené zaťaženie predných končatín a preťažovanie chrbtice, čo môže negatívne ovplyvniť jeho zdravý vývoj. Okrem toho hrozí, že šteniatko pri behaní po schodoch spadne a zraní sa. Taktiež je potrebné dávať pozor na klzké podlahy, ktoré sú pre psíka, a najmä pre šteniatko, nevhodné.
  • Pri čínskych chocholatých psoch, najmä u varianty „naháč“, je vhodné ich obliekať, ak teplota klesne pod 10 °C. Ak je psík vonku stále v pohybe, prechádzka je krátka a nie je mokro ani vlhko, obliekanie nie je potrebné. Pri dlhších prechádzkach je však potrebné psíka primerane obliecť – nejde o módny doplnok, ale o prevenciu proti prechladnutiu. Naopak v letných mesiacoch je obzvlášť svetlému naháčovi vhodné obliecť vzdušné, tenké tielko. Platí, že čím svetlejšia pokožka naháča, tým dôležitejšie je pre psa v lete použiť tenké oblečenie alebo špeciálny Pets opaľovací krém s SPF 30+. Či ste so psom na vychádzke v lete alebo v zime, pokojne však Vášmu psíkovi doprajte trendy oblečenie, číňanom mimoriadne pristane. Nezabúdajte však vždy prispôsobiť oblečenie počasiu, aby sa pes neprehrieval alebo naopak aby mu nebola zima. Kvalitný a krásny (nie ťažký) obojok na ňom vynikne tiež a určite urobí radosť Vám obom.
  • Po každom návrate z prechádzky nezabúdajte psíkovi očistiť a osušiť mokré labky. Ak na to majiteľ zabúda, v medziprstovom priestore sa môžu a dosť pravdepodobne aj budú vytvárať kvasinky, ktoré často prerastú až do kvasinkovej infekcie. Táto infekcia sa môže rozšíriť aj na ušká psa, čo spôsobí napr. svrbenie ušiek a labiek, lízanie labiek, škriabanie a ďalšie nepríjemnosti. V takom prípade je už návšteva veterinára a liečba nevyhnutná.

Vaša prvá návšteva so šteniatkom u veterinára

Je dôležité vybrať si veterinára, ktorého budete pravidelne navštevovať, ešte predtým, ako si od nás prevezmete šteniatko. Po jeho príchode do nového domova mu dajte pár dní na aklimatizáciu a následne ho vezmite na prvú prehliadku k vopred vybranému veterinárovi, ktorému dôverujete. Tento veterinár sa stane vašou oporou v prípade akýchkoľvek otázok či zdravotných problémov vášho psíka.

Ak ešte nemáte zvoleného veterinára, odporúčame si vybrať na základe niekoľkých kritérií:

  • Dobré meno: Pozrite si skúsenosti a odporúčania iných majiteľov psov v okolí alebo online recenzie,
  • Lokalita: Zvážte, ako blízko je veterinár k vášmu bydlisku a ako je v prípade potreby dostupný,
  • Vybavenie: Overte, či je ambulancia dobre vybavená, čistá a udržiavaná,
  • Služby: Zistite si, či ponúka pohotovostnú službu mimo pracovných hodín ale aj aké preventívne úkony vykonáva, napr. čistenie chrupu psa a pod.

Príprava na návštevu u veterinára

Veterinár bude potrebovať čo najviac informácií, aby mohol dôkladne posúdiť zdravotný stav vášho šteniatka. Pred návštevou si pripravte:

  • záznamy o očkovaniach, nájdete v PetPass-e,
  • informácie o aktuálnej strave šteniatka (značka, množstvo atď.),
  • údaje o podanej liečbe proti parazitom vrátane použitých prípravkov a dátumov, nájdete v PetPass-e,
  • poznámky o akýchkoľvek zmenách v správaní, apetíte, smäde, hmotnosti či iných prejavoch.

Ako cestovať so šteniatkom

Pri Vašich cestách či ceste k veterinárovi zabezpečte, aby šteniatko bolo v aute bezpečne umiestnené – ideálne v prepravke vhodnej veľkosti. Pred cestou sa vyhnite kŕmeniu, aby ste minimalizovali riziko kinetózy. Šteniatko môže zvracať pri cestovaní, aj v tomto je mu možné spočiatku pomôcť, napr. liekom Kinderyl, samozrejme len ak je to nevyhnutné.

Tento liek sa používa bez odporúčania lekára na predchádzanie a liečbu nevoľnosti a vracania pri cestovaní dopravnými prostriedkami, pre malé šteniatko Vášho plemena postačuje cca 1/4 tabl. 30 min. pred cestovaním.

Ak chcete znížiť stres zo samotnej cesty, zvykajte šteniatko na jazdu autom postupne a aj mimo návštev veterinára. Šteniatka si ľahko spoja zážitky s konkrétnymi podnetmi, preto je dôležité, aby si auto nespojilo výhradne s návštevou veterinára.

Ako sa správať v čakárni

V čakárni by malo byť šteniatko vždy na vôdzke, prípadne v prepravke, najideálnejšie však v kontakte s Vami na rukách. Prostredie čakárne môže byť stresujúce – sú tam iné zvieratá, niektoré z nich môžu byť choré. Nikdy preto nedovoľte šteniatku behať po podlahe v čakárni a vyhnite sa kontaktu s inými zvieratami. Ak máte možnosť, ohláste sa na recepcii a počkajte vonku, než budete na rade. Personál vás môže zavolať, keď príde váš čas na vyšetrenie.

V ambulancii

Pre mnohé šteniatka môže byť prvá návšteva veterinára stresujúca. Snažte sa urobiť tento zážitok čo najpríjemnejší. Prineste si obľúbené psie piškóty či iné pamlsky, ktoré môžete použiť ako odmenu za pokojné správanie. Počas vyšetrenia komunikujte so šteniatkom, upútajte jeho pozornosť pamlskom alebo hračkou – pomôže mu to zvládnuť situáciu s menším stresom. Pozitívne skúsenosti z prvých návštev u veterinára uľahčia budúce prehliadky vám aj vášmu psíkovi.

Čo očakávať pri prvej návšteve u veterinára

Pri prvej návšteve veterinár vykoná dôkladné vyšetrenie, ktoré zahŕňa:

  • potvrdenie zdravotného stavu šteniatka,
  • vytvorenie jeho zdravotnej karty,
  • poradenstvo týkajúce sa starostlivosti o šteniatko,
  • odporúčania na prípravky proti parazitom,
  • návrhy na ďalšie očkovania (pozri samostatnú časť Základná zdravotná starostlivosť),
  • rady ohľadom stravy, pričom vám pravdepodobne odporučí pokračovať v krmive Royal Canin, ktoré ste od nás dostali v štartovacom balíčku.

Dôslednou prípravou a trpezlivým prístupom zabezpečíte, že prvé návštevy u veterinára prebehnú bez problémov a vaše šteniatko si na ne zvykne s čo najmenším stresom.

Zmena stravy

Stravovanie je dôležitou súčasťou starostlivosti o šteniatko. Ak chcete pristúpiť k zmene krmiva, počkajte aspoň 30 dní, kým sa šteniatko plne aklimatizuje v novom prostredí. Zmenu stravy vykonávajte postupne, a to minimálne 14 dní, aby ste predišli zažívacím ťažkostiam, ako sú hnačky či dehydratácia. Nikdy nemeňte stravu náhle zo dňa na deň. Nekŕmte psa od stola a už vôbec nie zbytkami Vašej stravy, tá je pre Vaše šteniatko výslovne nevhodná. Dodržiavanie postupnej zmeny stravy je potrebné rovnako aj u staršieho šteňaťa, či dospelého psa.

Pravidelné očkovanie, odčervovanie, ochrana pred kliešťami a ďalšie tipy

(nájdete aj v samostanom menu Základná zdravotná starostlivosť)

Odčervovanie psíka

Odčervenie musí vždy predchádzať očkovaniu, a preto vám najskôr prinášame informácie k nemu. Taktiež je potrebné pre zdravý a šťastný vývoj a život vášho psíka a pomáha chrániť vášho psa aj vás pred parazitmi. Informácie o odčervovaní a o očkovaní, ktoré šteniatko podstúpilo ešte u nás, nájdete v jeho PetPasse, ktorý ste dostali pri prevzatí psíka.

Ako často odčervovať:

  • Šteniatko odčervujte každé 3 mesiace.
  • Dospelého psa stačí preventívne odčervovať každých 6 mesiacov, vždy aj pred očkovaním.
  • Ak v truse psíka spozorujete parazity, odčervte ho okamžite a zopakujte to po 14 dňoch.

Čo použiť na odčervenie:

  • Tabletky – najúčinnejšie a vhodné pre dospelých psov.
  • Pasty – šetrnejšie, ideálne pre šteniatka.
  • Spot-on prípravky – kvapky na kožu, vhodné na vnútorné aj vonkajšie parazity.

Očkovanie psíka

Pre zdravý a šťastný život vášho psíka je dôležité, aby mal všetky potrebné základné očkovania proti bežným ochoreniam. Patria sem (+vysvetlivky skratiek vakcín):

  • D – psinka (vírus, ktorý postihuje nervový systém, tráviaci systém, a aj dýchací systém)
  • H – hepatitída (ochorenie vírusového charakteru postihujúce pečeň)
  • P – parvoviróza (veľmi infekčné vírusové ochorenie, postihujúce kostnú dreň, lymfatický systém, srdcovú svalovinu ale aj tráviaci trakt – pes trpí horúčkami, nechutenstvom, zvracia a má krvavú hnačku)
  • Pi – parainfluenza (ochorenie podobné chrípke, vírusové ochorenie respiračného charakteru)
  • L – leptospiróza (prenáša sa najmä močom hlodavcov a spôsobuje poškodenie obličiek a pečene – toto ochorenie je prenosné zo psa aj na človeka)
  • R – besnota (prenosná zo psa na človeka) – interval preočkovania besnoty záleží od použitia vakcíny a je to od 1 až do 3 rokov.

Kedy a ako očkovať psíka

1. Prvé a druhé očkovanie (vakcinačnej schémy)

  • Očkuje sa 2 krát, s odstupom 2 týždňov, veterinárnym lekárom a to medzi 6. až 9. týždňom veku, ešte u chovateľa. Šteňa musí byť zdravé a predtým odčervené. V tomto čase sa vykonáva aj čipovanie a každé šteniatko dostane PetPASS (veterinárny preukaz)
  • Používa sa vakcína proti DHPPi + L.

2. Tretie očkovanie (ukončenie vakcinačnej schémy)

  • Prebieha v 12. týždni. Ak je v tomto veku šteniatko ešte u nás, tak sa očkovanie zabezpečujeme my, naopak ak je už u nového majiteľa tak očkovanie zabezpečuje nový majiteľ. Psík dostane vakcínu proti DHPPi + L + R
  • Po tomto očkovaní je šteňa základne plne očkované. (Pri besnote však ešte musí uplynúť 21 dňová sérokonverzná perióda.)

Cestovanie do zahraničia

  • Ak šteniatko od nás plánujete vziať za hranice, tretie očkovanie vrátane besnoty sa vykonáva ešte u nás.
  • Šteňa môže cestovať do inej krajiny EÚ až po 21 dňoch od očkovania proti besnote, po tzv. sérokonverznej perióde – približne vo veku 3,5 mesiaca. Letecky spravidla po dovŕšení veku 15. týždňov, resp. podľa interných predpisov leteckej spoločnosti.
  • (sérokonverzná perióda – 21 dní je potrebných na vytvorenie dostatočnej hladiny protilátok po podaní vakcíny. Táto ochranná lehota 21 dní po vakcinácii proti besnote je upravená v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 576/2013 o premiestňovaní spoločenských zvierat. Toto nariadenie stanovuje pravidlá týkajúce sa vakcinácie proti besnote a podmienok, za ktorých môžu byť spoločenské zvieratá premiestňované medzi členskými štátmi EÚ.)

Viac o cestovaní so psíkmi sa dozviete tu:
Pravidlá cestovania so zvieratami

Preočkovania v ďalších rokoch a odporúčané doplnkové očkovania

  • Ochrana z očkovania trvá 1 rok. Pred vypršaním tejto doby je potrebné psíka znova preočkovať.
  • Váš veterinár vám povie, kedy je potrebné ďalšie očkovanie, podľa použitej vakcíny.

Psincový tzv. kotercový kašeľ

Ide o infekčné ochorenie (laryngotracheitídu), ktorá je vysoko nákazlivým ochorením dýchacích ciest. Typickým príznakom kotercového kašľa je silný záchvatovitý kašeľ, môže byť suchý a chrapľavý alebo aj s tvorbou hlienu. V takom prípade môže byť sprevádzaný vracaním bielej peny alebo hlienu, pes môže kýchať a môže mu tiecť z nosu alebo mať aj výtok z očí. Taktiež môžu nastať príznaky ako je horúčka, malátnosť.

Keďže ide o dosť rozšírené infekčné ochorenie a Váš pes sa ním môže veľmi ľahko nakaziť, obzvlášť ak Váš pes bude chodiť napr. do psieho hotela, na výstavy, do psieho parku či psej kaviarne, do výcvikového strediska, či kdekoľvek kde sa pohybuje viac psov.

Jedinou prevenciou je očkovanie, ktoré je nutné opakovať každý rok. Aplikácia je jednoduchá a to vo forme nosných kvapiek, váš pes bude teda bez injekcie spokojnejší. Očkuje sa vždy zdravý pes, teda očkovanie nie je možné, ak už choroba vypukla, vtedy je potrebná účinná liečba, ktorá môže trvať dlhší čas.

Ochrana proti kliešťom

Kliešte sú nielen nepríjemné, ale môžu prenášať závažné ochorenia, ako napríklad:

  • lymská borelióza,
  • kliešťová encefalitída,
  • babezióza a ďalšie.

Ako psíka chrániť:

  • Antiparazitný obojok – jednoduchý a bežne dostupný spôsob ochrany.
  • Spot-on pipety – vhodné pre psíkov, ktorí sa často kúpu alebo chodia na výstavy.
  • Tabletky – taktiež vhodné pre často kúpaných psov, sú overene účinné, no odporúčame sa poradiť s veterinárom.

Informácie o možných vedľajších účinkoch:

Z vedľajších reakcií po očkovaní sa najčastejšie objavuje lokálny opuch / hrčka, ktorá však sama zmizne po niekoľkých dňoch, ojedinele až týždňoch. Bežnou reakciou je aj malátnosť a o niečo menšia aktivita psa po očkovaní. Odporúča sa preto po každom očkovaní dopriať psovi 24 hod. kľud, v prípade silnejšej reakcie aj 2 – 3 dni a riadiť sa pokynmi veterinárneho lekára.

Ďalšou možnou reakciou je opuch tváre, či vznik svrbenia a tzv. koprivky, psi sa môžu škrabať po celom tele. Takáto reakcia sa však dá zvládnuť bežnými ľudskými antihistaminikami (antialergikami) ako napr. Zyrtec, Dithiaden.

Za najvážnejšiu reakciu je možné považovať anafylaktický šok. Je to silná reakcia organizmu po podaní vakcíny, ktorá môže končiť až smrteľne. Vyskytuje sa však skutočne len veľmi vzácne. Preto je vhodné po očkovaní vyčkať cca aspoň 30 min. v čakárni u lekára a v prípade alergickej reakcie ju veterinárny lekár dokáže ihneď zmierniť.

Každá z týchto reakcií je individuálnou reakciou imunitného systému vakcinovaného psa a nie je možné ju dopredu predvídať.

Pri kvalite dnešných moderných vakcín sa všetky tieto reakcie vyskytujú len sporadicky a nie sú dôvodom, aby ste svojho psa nedali zaočkovať. My sme mali popri množstve očkovaní, alergickú reakciu jediný raz, aj to len miernu s miernim opuchom tváre, očí. Riešili sme to Dithiadenom k rýchlej spokojnosti psa a aj nás.

Nezabúdajte, vždy sa očkuje len zdravý a predtým odčervený pes a každému očkovaniu má predchádzať klinické vyšetrenie.

Prevenciou a správnou ochranou znížite riziko vážnych ochorení !

Nevhodné a nebezpečné potraviny

Psy sú známe tým, že dokážu zjesť takmer všetko, čo sa im dostane pod ňufák. Ako starostlivý majiteľ by ste ale mali poznať potraviny, ktoré môžu vášmu psíkovi uškodiť alebo byť pre neho dokonca toxické. Aby ste chránili jeho zdravie, je dôležité držať nasledujúce potraviny mimo jeho dosahu. Nižšie nájdete aj potraviny, ktoré pes jesť môže, niektoré je ale vhodnejšie najprv tepelne upraviť.

1. Čokoláda

Čokoláda obsahuje teobromín, ktorý je pre psy toxický. Čím tmavšia je čokoláda, tým je nebezpečnejšia.

  • Príznaky otravy: zvracanie, hnačka, nepokoj, zrýchlené dýchanie, svalové kŕče až nepravidelný srdcový tep.

2. Hrozno a hrozienka

Tieto plody môžu viesť k zlyhaniu obličiek u psov.

  • Príznaky otravy: zvracanie, hnačka, letargia.

3. Xylitol

Umelé sladidlo bežne obsiahnuté v žuvačkách, cukríkoch bez cukru a niektorých pečivách, ale aj napr. v zubnej paste. Xylitol je pre psa toxický a môže spôsobiť uvoľnenie inzulínu a hypoglykémiu (nízka hladina cukru v krvi).

  • Príznaky otravy: zvracanie, strata koordinácie, záchvaty.

4. Cibuľa a cesnak

Tieto potraviny poškodzujú červené krvinky psov, čo vedie k anémii.

  • Príznaky otravy: zvracanie, hnačka, slabosť, letargia (príznaky sa môžu objaviť až po niekoľkých dňoch).

5. Orechy, najmä makadamové orechy

Makadamové orechy môžu spôsobiť zápal pankreasu, tras a hypertermiu.

  • Príznaky otravy: zvracanie, tras, vysoká telesná teplota.

6. Avokádo

Persín obsiahnutý v avokáde môže spôsobiť tráviace problémy. Dužina avokáda mu neuškodí, ale kôstka, šupka a listy áno.

  • Príznaky otravy: zvracanie, hnačka.

7. Alkohol

Aj malé množstvo alkoholu je pre psov veľmi nebezpečné. Môže viesť k poruchám dýchania, kóme alebo dokonca až k smrti.

  • Príznaky otravy: zvracanie, hnačka, problémy s dýchaním, tras, abnormálna kyslosť krvi.

8. Kofeín

Kofeín obsiahnutý v káve, čaji či energetických nápojoch je pre psy toxický.

  • Príznaky otravy: nepokoj, zrýchlené dýchanie, svalový tras, búšenie srdca.

9. Hurmikaki, broskyne a slivky

Kôstky alebo semená týchto plodov môžu spôsobiť zablokovanie tráviaceho traktu. Samotné ovocie nie je toxické, ale môže spôsobovať problémy s trávením.

Príznaky: zvracanie, hnačka.

10. Ľudské lieky

Lieky určené pre ľudí môžu byť pre psy veľmi nebezpečné, dokonca aj v malých dávkach.

  • Príznaky: zvracanie, hnačka, problémy s dýchaním, tras (príznaky závisia od konkrétneho lieku).

11. Varené kosti

Akékoľvek varené kosti sa môžu rozdeliť na ostré úlomky, ktoré môžu veľmi vážne poškodiť tráviaci systém psa alebo spôsobiť jeho zablokovanie. Taktiež surové či varené hydinové kosti sú preto nevhodné.

  • Príznaky: zvracanie, hnačka, bolesti brucha.

12. Surové alebo nedostatočne tepelne spracované mäso, vajcia

Surové potraviny môžu obsahovať baktérie ako salmonela či E. coli, ktoré spôsobujú otravu. Pri mäse platí, ak surové, tak len z overeného zdroja. Pri vajíčkach platí, ak surové, tak len žĺtko, ak celé, tak len uvarené napr. na tvrdo, pochopiteľne bez obalu.

  • Príznaky otravy: zvracanie, hnačka, letargia.

13. Potraviny s vysokým obsahom tuku

Mastné jedlá, ako sú vyprážané pokrmy, môžu spôsobiť zápal pankreasu.

  • Príznaky: zvracanie, bolesť brucha, znížený apetít.

Čo robiť v prípade otravy?

Ak máte podozrenie, že váš pes zjedol niektorú z nebezpečných, obzvlášť toxických potravín, neodkladne vec konzultujte s vašim veterinárom. Rýchla reakcia môže zachrániť život vášho psíka. Pamätajte, že prevencia je základ. Držte všetky pre psa nevhodné alebo toxické potraviny mimo jeho dosahu, aby ste predišli neželaným problémom.

Mlieko, smotana a syr

S pribúdajúcim vekom psy postupne strácajú schopnosť tráviť mliečne produkty, pretože im chýbajú potrebné enzýmy. To znamená, že po konzumácii mlieka, smotany či syra môžu vykazovať príznaky neznášanlivosti laktózy, ako sú zvracanie, hnačka alebo žalúdočné ťažkosti. Tieto potraviny preto podávajte psovi opatrne a v malých množstvách. Ak sa objavia nežiaduce reakcie, danú potravinu z jeho jedálnička okamžite vylúčte.