Čínsky chocholatý pes – História a jedinečnosť plemena

Fascinujúca história plemena

Čínsky chocholatý pes je starodávne plemeno, ktorého pôvod siaha tisíce rokov dozadu. Tento malý, elegantný pes je známy nie len svojou jedinečnou vizážou – má hladké telo bez srsti, pričom na hlave, chvoste a labkách má dlhšie chlpy, čo mu dodáva charakteristický „chocholatý“ vzhľad. Druhým je mnou obľúbený variant s dlhou srsťou, ktorý sa nazýva „powderpuff“ – labutienka.

Pôvod a legendy

História čínskeho chocholatého psa je plná tajomstiev a legiend. Pochádza pravdepodobne z Číny, kde bol chovaný ako spoločník kráľovských rodín a bohatých vrstiev. Tieto psy mali význam aj v tradičnej čínskej medicíne, kde sa verilo, že majú liečivé vlastnosti. Ich prítomnosť bola považovaná za symbol šťastia a prosperity. 

Existujú dve hlavné teórie o jeho pôvode. Jedna tvrdí, že plemeno vzniklo v Ázii nezávisle v dôsledku genetickej mutácie. Druhá teória hovorí, že jeho vývoj ovplyvnili nahé psy z iných častí sveta, ktoré sa k nemu dostali obchodnou výmenou. Zaujímavé je, že nahé psy sa objavili nezávisle na rôznych miestach sveta, čo naznačuje, že ich výskyt je výsledkom prirodzených genetických mutácií.

Najstaršie záznamy o existencii čínskych chocholatých psov pochádzajú z obdobia dynastie Han, približne spred 1 200 rokov. Psy bez srsti boli považované za „svätyňových psov“, pretože ich vyššia telesná teplota údajne liečila neduhy a zmierňovala bolesti. Uctievanie týchto psov bolo rozšírené aj medzi budhistickými mníchmi, ktorí ich považovali za duchovných pomocníkov a „prorokov“. Záznamy tiež ukazujú, že v 13. storočí sa čínski chocholatí psi nazývali „koníčky“ a ich chlpy na krku zdobili drahokamy a cenné nefrity.

Historické záznamy a obchodná výmena

Čínsky chocholatý pes sa dostal z Číny do iných častí sveta najmä vďaka obchodníkom a námorníkom. Bol obľúbený na lodiach, kde sa využíval na lov potkanov. Na lodiach mal dvojakú úlohu – okrem lovu potkanov sa s ním obchodovalo v prístavoch. Vďaka obchodnej výmene sa plemeno rozšírilo do rôznych častí sveta a stalo sa obľúbeným domácim miláčikom.

Za jeden z najstarších dôkazov o existencii nahých psov sa považuje spis Roberta Plota z roku 1686 pod názvom Přírodopis Staffordshiru, v ktorom autor popisuje tieto jedinečné psy. Podobne boli obľúbené aj medzi indiánmi v Amerike, kde ich využívali na zohriatie počas zimných nocí.

Prvé kroky v Anglicku a Amerike

V Anglicku bol čínsky chocholatý pes prvýkrát vystavený v roku 1881 v meste Maidstone a v roku 1902 bola čierna fena menom Fatima zapísaná do anglickej plemennej knihy. Fatima bola označovaná ako „severný chocholatý číňan“, avšak nemala žiadnych potomkov, a teda chov v Anglicku stagnoval.

V Amerike sa čínske chocholaté psy prvýkrát objavili v roku 1885 na výstave psov Westminster v New Yorku. (Výstava Westminster Kennel Club Dog Show, ktorá sa každoročne koná v New Yorku, je jednou z najstarších psích výstav na svete, pričom jej prvý ročník sa uskutočnil už v roku 1877.) Následne sa v roku 1926 toto plemeno objavilo v USA aj na výstave vo Filadelfii. Chov v Amerike bol výrazne ovplyvnený Deborou Woodovou. Táto ikonická postava v histórii čínskeho chocholatého psa v USA, zohrala kľúčovú úlohu pri záchrane plemena. Deborah Woodová vlastnila chovateľskú stanicu Crest Haven. Od 30. rokov 20. storočia až do svojej smrti v roku 1968 viedla podrobnú plemennú knihu čínskych chocholatých psov, kde zaznamenávala rodokmene, chovné línie a kľúčové informácie o jednotlivých jedincoch. Jej plemenná kniha bola považovaná za základ pre ďalší vývoj plemena, pretože systematicky zdokumentovala všetkých známych jedincov týchto psov v tom čase.

Informácie o nej možno nájsť v historických dokumentoch a knihách venujúcich sa histórii kynológie.

Moderný chov a uznávanie plemena

Moderný čínsky chocholatý pes si získal popularitu najmä v 20. storočí, vďaka svojej priateľskej a hravej povahe, ako aj svojmu exotickému vzhľadu. V 60. rokoch 20. storočia sa chov znovu oživil, keď  Ruth Harissová doviezla „Číňanov“ z Ameriky do Anglicka. V USA sa v tom čase nachádzala aktívna základňa tohto plemena, v značnej miere ovplyvnená prácou vyššie menovanej Deborah Woodovej a jej chovateľskej stanice Crest Haven. Psy, ktoré Ruth Harissová priviezla do Anglicka, mali zásadný vplyv na založenie modernej chovateľskej línie v Spojenom kráľovstve. 

V roku 1969 bol v Anglicku založený prvý klub čínskeho chocholatého psa, ktorý pravdepodobne vychádzal z práce a úsilia Ruth Harissovej a ďalších chovateľov. Vďaka týmto importom a následnému chovu sa v Anglicku vytvorili stabilné línie, ktoré prispeli k rozvoju plemena a jeho uznaniu a vypracovaniu predbežného štandardu plemena. Osrstená varianta „powderpuff“ bola však oficiálne uznaná až v roku 1984, pričom jej zaradenie výrazne pomohlo rozvoju a zdraviu plemena.

V roku 1986 Anglická kynologická organizácia (The Kennel Club) schválila štandard čínskeho chocholatého psa. Plemeno bolo následne uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) a zaradené do skupiny č. 9 (spoločenské a toy psy), sekcia 4 (naháči). Platný štandard bol aktualizovaný 13. októbra 2010.

V roku 2006 vznikol Slovenský klub chovateľov čínskych chocholatých psov a jeho prvou predsedníčkou sa stala pani Iveta Dudášová, majiteľka chovateľskej stanice FAMILY SONG`S. Tento klub, ktorý od svojho vzniku nepretržite pracuje na rozvoji plemena čínsky chocholatý pes, si kladie za cieľ usmerňovať chov, rozvoj a propagáciu tohto čistokrvného plemena. 

Keďže mám ako chovateľ podobné ambície ako tento klub, prijal som ako jeho aktívny člen pred časom funkciu podpredsedu tohto klubu, aby som svojou prácou a skúsenosťami taktiež prispel k rozvoju, skvalitneniu chovu a propagácii plemena čínsky chocholatý pes. Táto činnosť úzko súvisí aj s poslaním mojej chovateľskej stanice Royal Cassovia, ktorá sa zameriava na zodpovedný chov a šírenie povedomia o tomto jedinečnom plemene na Slovensku aj v zahraničí.

 

Unikátny vzhľad a charakteristika

 

Čínsky chocholatý pes má dve základné varianty:

 

  • Naháč: Jemná, bezsrstá pokožka s chocholčekmi srsti na hlave, labkách a chvoste.
  • Labutienka (powder puff): Jemná, hodvábna a dlhá srsť (vlasy) pokrývajúca celé telo.
 
Viac informácií v časti „štandard plemena

 

Povaha a vlastnosti

 

Toto plemeno vyniká nielen svojím exotickým vzhľadom, ale aj priateľskou a hravou povahou. Je oddaným a citlivým spoločníkom, ktorý sa prispôsobí životu v byte a rád trávi čas so svojím majiteľom. Vďaka jeho menšej veľkosti a priateľskej povahe je vhodný pre rodiny aj jednotlivcov.

 

 

Prečo si vybrať čínskeho chocholatého psa?

Ak hľadáte psa, ktorý je esteticky zaujímavý a zároveň priateľský, kontaktný, čínsky chocholatý pes je vynikajúcou voľbou. Je ideálny pre aktívnych majiteľov, ale aj pre starších ľudí, ktorí túžia po spoločníkovi s jemnou a láskyplnou povahou.

Starostlivosť o plemeno

    • Naháč: Pokožka vyžaduje pravidelnú starostlivosť a ochranu pred chladom, svetlá pokožka aj pred slnkom.

    • Powder puff: Srsť vyžaduje starostlivosť, je ju treba pravidelne česať, aby sa zabránilo plstnateniu.

Každý pes je jedinečný a vyžaduje trpezlivosť a lásku. Toto plemeno je citlivejšie a starostlivosť musí byť prispôsobená jeho potrebám, avšak nie je nijak komplikovaná či náročná, pokiaľ samozrejme neplánujete účasť na výstavách.

Viac informácií k starostlivosti o pokožku, srsť… nájdete v časti „Úprava psa“ ale aj v ďalších častiach môjho webu.